| Product name | Canopy extractor 200 series AC200161 |
|---|
| Design | 52 cm, Stainless steel and glass |
|---|
| Fan type | Energy saving low-noise fan |
|---|
| Operating modes | Air extraction or air recirculation |
|---|
| Power levels | Three electronically controlled power levels and an intensive mode |
|---|
| Interval ventilation | 6 min |
|---|
| Run-on function | 6 min |
|---|
| Air extraction output* | 540 / 730 m³/h (output level 3 / Intensive) |
|---|
| Air extraction sound power* | 64 / 70 dB (A) re 1 pW (output level 3 / Intensive) |
|---|
| Air recirculation output* | 530 / 690 m³/h (output level 3 / Intensive) |
|---|
| Air recirculation sound power* | 72 / 77 dB (A) re 1 pW (output level 3 / Intensive) |
|---|
| Sound level (normal mode) | Min. 44 dB / Max. 64 dB |
|---|
| Energy efficiency class | A++ (range of energy efficiency classes from A+++ to D) |
|---|
| Energy consumption | 29.6 kWh/year |
|---|
| Ventilation efficiency class | A |
|---|
| Illumination efficiency class | A |
|---|
| Grease filter efficiency class | D |
|---|
| Lighting type | Neutral white LED light (4000 K), dimmable |
|---|
| Lamp output | 2 x 1 W LED |
|---|
| Illuminance | 244 lx |
|---|
| Filter type | Metal grease filter, dishwasher-safe; glass filter cover |
|---|
| Grease filter indicator | Grease filter saturation indicator |
|---|
| Motor technology | Fan technology with highly efficient, brushless DC motor |
|---|
| Total connected load | 172 W |
|---|
| Connection cable | 1.0 m with plug |
|---|
| Installation type | Can be integrated invisibly in upper cabinet |
|---|
| Clearance above gas appliances | Min. 65 cm (more than total load gas 12 kW min. 70 cm) |
|---|
| Clearance above electric appliances | Min. 50 cm |
|---|
| Standards for performance data | Air output according to EN 61591; sound power level according to EN 60704-3 |
|---|
*Performance and noise level at output level 3 / Intensive.
Air recirculation requirements
For air recirculation an external air recirculation module is required. A patented air recirculation module with activated charcoal filter can be installed in the upper cabinet. The activated carbon filter can be changed from the front by simply pulling out the filter drawer, and the door of the upper cabinet must be fully open in order to change the activated charcoal filter.
Cooking appliance positioning
Vario cooktops with intensive production of vapours like VR/VP/VF should be placed in the middle beneath the cooker hood. In this case air recirculation is not recommended.
Safety and clearances
Clearance above gas appliances must be a minimum of 65 cm, and where the total gas load is more than 12 kW, a minimum of 70 cm is required. Clearance above electric appliances must be a minimum of 50 cm.
When installing a ventilation hood with air extraction mode and a chimney-vented fireplace, the hood’s power supply line needs to feature a suitable safety switch.
Operation and maintenance
- Grease filter saturation indicator signals when the metal grease filter needs cleaning.
- Metal grease filter is dishwasher-safe for easy care.
- Glass filter cover provides a smooth surface that is easy to clean.
- Dimmable LED lighting allows adjustment of neutral white light over the cooktop.