| Product series | Dishwasher 200 series |
|---|
| Model | DF271101 |
|---|
| Appliance width | 60 cm |
|---|
| Place setting capacity | 12 place setting capacity |
|---|
| Maximum glass loading | Maximum glass loading capacity 23 wine glasses |
|---|
| Maximum dish sizes | Maximum dish sizes (upper/lower basket) 29/28, 26.5/30.5 or 24/34 cm respectively |
|---|
| Energy efficiency class | Energy efficiency class B at a range of energy efficiency classes from A to G |
|---|
| Water consumption | From 9.5 l water |
|---|
| Energy consumption | From 0.626 kWh |
|---|
| Noise level | Noise level 43 dB (re 1 pW) |
|---|
| Programmes | 6 programmes: Auto 35 °C – 45 °C; Auto 45 °C – 65 °C; Auto 65 °C – 75 °C; Eco 50 °C; Quick wash 45 °C (35 min.); Personalisation function (default setting: Pre-rinse) |
|---|
| Options | 3 options: Intensive; Power; Half Load. Machine Care. |
|---|
| Drying system | Low temperature drying with zeolite; Drying assistant (optional door opening, only with active Home Connect) |
|---|
| Basket system | Flexible basket system with smooth running rails on all levels; upper and lower baskets with folding spines and racks, cutlery basket and dividable glass support |
|---|
| Upper basket details | Over extension; optional extra cleaning area by activating additional spray nozzles; Rackmatic with 3 levels, adjustable in height up to 5 cm; 6 folding spines; 4 folding racks for optimal protection of glass |
|---|
| Lower basket details | 8 folding spines; 2 folding racks for optimal protection of glass; dividable glass support; cutlery basket |
|---|
| Display and controls | TFT display; touch key operation; time delay up to 24 hours; information key with use indications; visual and acoustic end of programme indicator; remaining time projection |
|---|
| Special features | Bright interior light; aqua sensor; load sensor; automatic detergent function; regeneration electronics; heat exchanger; continuous flow heater; triple filter system (self-cleaning); soft lock; aqua stop |
|---|
| Home Connect functions | Programme assistant; temporary noise reduction; Drying assistant for optional door opening at the end of the programme; downloadable programmes; integrated WiFi module for digital services (Home Connect) |
|---|
| Electrical connection | Total connected load 2.0 KW – 2.4 KW; connecting cable plugable |
|---|
| Water connection | Water connection with 3/4' screw joint; connection to hot or cold water possible |
|---|
| Standby/network power | Power consumption standby/network 2 W; time auto-standby/network 2 min.; left-on-mode duration 0 min. |
|---|
| Plinth and feet | Height-adjustable feet; appliance plinth recess 100 mm; rear feet adjustable at front; maximum plinth height must be reduced by 30 mm for optimal remaining time projection |
|---|
| Plinth protrusion requirement | To display remaining time projection, minimum plinth protrusion must be present (40 mm + thickness of the furniture front) |
|---|
| Door weight limit | Door weight up to 10 kg |
|---|
| Furniture handle use | Installation and usage also with furniture handle possible; push-to-open function remains active |
|---|
| Included accessories | 1 x baking tray spray head; 1 x stainless steel trim kit |
|---|
| Optional accessories | DA021000: Retractable hinge f. high corpus dimens. DA041160: Cutlery Drawer with smooth running rails DA042030: Silver polishing cassette DA043000: Holder for long-stemmed glasses DA045061: 3. Basket with smooth running rails GZ010011: inlet and outlet hose extention |
|---|
| Installation accessories | DA021000: Retractable hinge f. high corpus dimens. GZ010011: inlet and outlet hose extention |
|---|
| WiFi module | Integrated WiFi module; please check the user manual for how to switch off the WiFi module |
|---|
| Home Connect availability | The availability of the Home Connect functionality depends on the availability of the Home Connect Services in your country; Home Connect Services are not available in every country |
|---|