| Product type | Wine cabinet |
|---|
| Model | EWT 9175 |
|---|
| Energy efficiency class | 38/C |
|---|
| Energy consumption | 154/0.423 (unit not further specified) |
|---|
| Noise output / class | Not stated in source |
|---|
| Total volume* | 232 l |
|---|
| Max. Bordeaux bottles (0.75 l) | 75 |
|---|
| Number of storage shelves | 9 |
|---|
| Of which on telescopic rails | 9 |
|---|
| InfinityBoard | yes |
|---|
| Storage shelf material | aluminium/beech |
|---|
| Electronic control system | InfinitySwipe |
|---|
| Temperature range in °C | +5°C to +20°C |
|---|
| Temperature zones | 2 |
|---|
| Temperature alarm | visual and audible |
|---|
| Interior lighting | InfinityLight |
|---|
| Door alarm | audible |
|---|
| Safety thermostat | yes |
|---|
| FreshAir activated charcoal filter | yes |
|---|
| Door type | insulated glass door |
|---|
| Door hinge | left, reversible**; also available with right door hinges |
|---|
| Appliance dimensions (H/W/D) | 212.6/45/61 cm |
|---|
| Recess dimensions (H/W/D) | 213.4/45.7/63.5 cm |
|---|
| Net weight | 132.0 kg |
|---|
| Voltage / connected load | 220–240 V~ / 1.5 A |
|---|
| Climate class | SN–ST (10°C to 38°C ambient temperature) |
|---|
| Variant -001 | EWT 9175 with right door hinges |
|---|
| Unit depth (overlay installation) | 635 mm |
|---|
| Unit depth (inset installation) | 635 mm + thickness of the custom panel |
|---|
| Max. panel weight | 24 kg |
|---|
| Door panel thickness | min. 16 mm* / max. 30 mm |
|---|
| Inset installation height (H/h) | H = 2029 mm / h = 1495 mm |
|---|
| Inset installation width (W/w) | W = 451 mm / w = 280 mm |
|---|
| Overlay installation height | H = 2032 mm (plus overlapping panel at top) |
|---|
| Overlay installation width | W = 457 mm (plus overlapping panel on both sides) |
|---|
| Maximum installation height (incl. packaging route) | Max. height 2396 mm for model EWT 9175 |
|---|
| Mains cable exit point | 19 mm from the left and 127 mm from the floor; free cable length 2.5 m |
|---|
| Cable and water line recess | Depth 25 mm, height 140 mm across entire appliance width |
|---|
| Ventilation | Via plinth panel; door panels must close at least 102 mm above the floor |
|---|
| Plinth panel height | Minimal plinth panel height 102 mm |
|---|
| Adjustable feet | Raised from front; 6–8 mm for 102 mm plinth, up to max. 19 mm |
|---|
| Inset door panel (A/B/C) | A = 210 mm; B = 12.5 mm; C = 505 mm (dimension A without fitted door handle) |
|---|
| Overlay door panel (A/B/C) | A = 216 mm; B = 12.5 mm; C = 517 mm |
|---|
| Ambient temperature range | 10°C to 38°C (SN–ST) |
|---|
| Appliance depth | 610 mm |
|---|
* Total volume indicated in accordance with Regulation EU 2019/2016, rounded off to the nearest integer.
** Reversing the door hinge should be carried out by authorised Liebherr Monolith customer service.
Installation space and recess requirements
The installation space must have a level floor capable of bearing the weight of the appliance plus stored contents. The recess dimensions must be correctly measured, and the power socket positioned correctly and easily accessible. The appliance depth is 610 mm and it can be installed in fitted units of 610 mm depth or in deeper cut-outs of 635 mm. For flush installation with stainless steel or customer-specific panels, the inset door panel dimensions must be used. Installations behind the appliance are not possible.
The top and carcass walls must line up flush with the appliance at a depth of at least 102 mm from the outside edge and be at least 16 mm thick. Because parts of the recess are visible when the door is opened, matching finishes for the interior of the unit are recommended. A decorative trim is supplied to cover the gap between the appliance and the side walls of the fitted unit.
Ventilation and plinth panel
The appliance is ventilated entirely via the plinth panel. The door panels must close at least 102 mm above the floor and the grill in the plinth panel must not be obstructed. Spacers supplied with the appliance must be fitted to the appliance and door to separate warm outgoing air from incoming fresh air. A 102 mm high stainless steel plinth panel, in widths from 45.7 cm to 182.8 cm according to possible combinations, is available as an optional accessory.
The adjustable feet are fully retracted for the minimum height stated and can be raised from the front to bring the appliance into contact with the anti-tipping device. To achieve the minimal plinth panel height of 102 mm, the adjustable feet must be raised by 6 to 8 mm. For higher plinth panels, the feet can be raised by up to 19 mm.
Door spacing and installation options
The appliance must be installed so that the doors, including handles, do not collide with adjoining cupboards, work surfaces, walls or other kitchen elements. The door opening angle is set to 115° at the factory and can be limited to 90° using the included door opening limiter. To prevent collisions, a minimum spacing of 76 mm must be allowed when limiting the opening to 90°.
For Side-by-Side installation in the same fitted unit or in separate units, a Side-by-Side set is required if the distance between appliances is less than 102 mm. Different arrangements are possible for combinations of two or three units. For configurations where doors open towards each other and handles must not collide, a minimum distance of 102 mm (or 154 mm with 90° door opening limiters in some back-to-back configurations) is necessary.
Door panels and custom fronts
Monolith appliances are designed for use with stainless steel panels or customer-specific panels up to 30 mm thickness, provided the maximum permitted panel weight (24 kg for this model) is not exceeded. If a five-piece shaker style panel is used and is thinner than the minimum thickness of 16 mm, shorter screws than those supplied must be used. Overlay and inset door panel dimensions are specified, with dimension A given without fitted door handle.
For overlay door panel installation, the standard cut-out depth is 635 mm. For inset door panel installation, the cut-out depth is 635 mm plus the thickness of the custom panel. The minimum permitted gap between panels is 3 mm.
Safety and operating conditions
The appliance is intended for refrigerating and storing wine. It must only be operated with alternating current, within the permitted voltage and frequency for the country. Power sockets must be earthed, electrically protected and not located behind the appliance. A separate circuit is recommended. The appliance must not be connected via extension cables, multi-sockets or inverters.
The climate class is SN–ST, suitable for ambient temperatures from 10°C to 38°C. The appliance should not be operated outside these temperature limits. The refrigerant circuit has been checked for tightness and the appliance complies with applicable safety regulations. An anti-tipping device at the base must be secured to the floor or wall for safe mounting.
Before switching on, the appliance should stand for one hour in its installation location so that fluids in the coolant and lubrication system are evenly distributed.
Use of InfinityLight, SoftSystem and SoftTelescopic
InfinityLight integrated LED side wall lighting provides a soft brightening effect when the doors are opened and can be fine-tuned. It emits less heat and is more efficient than traditional lighting, helping to preserve wines and reduce energy consumption. SoftSystem technology ensures particularly gentle door closing, reducing vibrations. SoftTelescopic ensures that the high-quality wooden shelves sit on smooth-running telescopic rails with a self-closing mechanism and soft closing damping, allowing convenient access to all bottles.
InfinityProtection and FreshAir filtration
InfinityProtection uses two temperature sensors in each wine safe to monitor against strong temperature fluctuations. If a critical temperature change is detected, there is immediate notification to help protect wines from becoming too warm or too cold. The FreshAir activated charcoal filter in each wine safe cleans incoming air and filters out unpleasant odours to maintain suitable air quality around stored wines.
Optional accessories for this model
- Flat brushed aluminium handle 810 mm (depth 48 mm, weight 0.8 kg), suitable for all refrigerators, freezers and wine cabinets including this model.
- Square brushed aluminium handle 810 mm (depth 55 mm, weight 2.3 kg), suitable for all refrigerators, freezers and wine cabinets including this model.
- Round stainless steel handle 810 mm (depth 62 mm, weight 1.2 kg), suitable for all refrigerators, freezers and wine cabinets including this model.
- Stainless steel bottle presenter (9882 303) for model EWT 9175.
- Set of 3 bars for wooden shelf (9903 024) for model EWT 9175.
- FreshAir activated charcoal filter (9882 471) for model EWT 9175.
- FreshAir activated charcoal filter (2 pieces) (9881 116) for model EWT 9175.
- Stainless steel plinth panel 45.7 cm (9901 493) for model EWT 9175.
- LargeDoor stainless steel panel 45.7 cm (dimensions 2029 mm x 451 mm x 19 mm) 9901 535 for model EWT 9175.
- Side-by-Side set (9901 428) and sidewall heater (9903 061) for all Monolith model combinations including this model.
- Door hinge exchange set (9902 399) for all Monolith model combinations except ECBN 9673.
- Stainless steel care product 250 ml (8409 030) and stainless steel cleaner 250 ml (8409 022) for cleaning and care of stainless steel surfaces.